تبلیغات
تكاور فرهنگی

تكاور فرهنگی
تهاجم فرهنگی، تكاور فرهنگی می خواهد، رفقا بسم الله 
قالب وبلاگ
.
عالم دانشمند و زاهد حضرت امامزاده جعفر(ع) كه صحن و سرای زیبا و مطهرش هر روزه در شهر پیشوا منزلگه هزاران عاشق دل‌سوخته به خاندان عصمت و طهارت است، بنا بر نوشته كتب انساب یكی از فرزندان بلافصل حضرت امام موسی كاظم‌(ع) است‌.


جهت مطاله كامل زندگی نامه به ادامه مطلب مراجعه نمایید.عالم دانشمند و زاهد حضرت امامزاده جعفر(ع) كه صحن و سرای زیبا و مطهرش هر روزه در شهر پیشوا منزلگه هزاران عاشق دل‌سوخته به خاندان عصمت و طهارت است، بنا بر نوشته كتب انساب یكی از فرزندان بلافصل حضرت امام موسی كاظم‌(ع) است‌.

به گزارش خبرنگار افتخاری خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا)، عالم دانشمند و زاهد حضرت امامزاده جعفر(ع) كه صحن و سرای زیبا و مطهرش هر روزه در شهر پیشوا منزلگه هزاران عاشق دل‌سوخته به خاندان عصمت و طهارت است، بنا بر نوشته كتب انساب یكی از فرزندان بلافصل حضرت امام موسی كاظم‌(ع) است‌.

مقبره امامزاده جعفربن موسی الكاظم(ع) در كنار بازار قدیمی شهر كهن و مذهبی پیشوا قرار دارد كه گلی از گلزار پاك جدش رسول‌الله (ص) است.

حضرت امامزاده جعفر‌(ع) كه وی را جوادی و اولاد او را جواریون و شجریون نیز می‌خوانند، پس از رشد و نمو در خاندان پاك و مطهر محمدی و كسب فیوضات معنوی به یاری برادر بزرگوارش حضرت علی‌بن موسی الرضا‌(ع) پرداخت و پس از آنكه حضرت امام‌رضا‌‌(ع) دعوت مأمون‌الرشید را پذیرفت و از مدینه راهی شهر طوس شد، وی نیز همانند آن حضرت با كاروانی به سرپرستی خود و با حضور فرزندان و فرزند‌زادگان حضرت امام موسی كاظم‌(ع) همچون ابراهیم و ابوالجواد‌(ع) از بغداد رو به ولایت خراسان نهادند‌.

آن حضرت و دیگر همراهان هنگامی كه به ناحیه ساوجبلاغ رسیدند، پس از درگیری با دشمنان (سپاهیان مامون)، حسن‌بن موسی الكاظم‌(ع) شهید شد و به بعضی دیگر از همراهان آن حضرت جراحاتی وارد شد. پس از این پیكار با فر‌ا‌رسیدن شب، همگی در اطراف این منطقه پراكنده شدند، اما حضرت جعفر‌بن موسی الكاظم‌(ع) كه در منطقه ساوجبلاغ در حین دفاع مجروح شده بود در توابع ورامین به موضع سناردك در منزل جلال‌الدین نام بر اثر شدت جراحات وارده در روز 15جمادی‌الثانی سال 217 هجری قمری به شهادت رسید و در گورستان محل، دفن شد.

تاریخ مرمت حرم: در پایان كتیبه‌ای كه روی درب ضریح سابق مرقد موجود است، تاریخ سال 903 هجری حك شده و در پایان كتیبه داخل حرم كه به خط ثلث است نام شاه طهماسب صفوی و تاریخ 903 حك شده است بنای مجلل و با‌شكوه مقبره امامزاده جعفربن موسی الكاظم‌(ع) در زمان سلطنت طهماسب صفوی ساخته شده است و محراب داخلی حرم در قسمت جنوب بنای بقعه قرار دارد و ازاره داخلی مقبره تا ارتفاع 5/1متری با كاشی‌های معرق فیروزه‌ای، مشكی، زرد و سفید بر زمینه لاجوردی با نقوش تزیینی اسلامی مزین شده و در اواخر دوران پهلوی بالای ازاره داخل حرم و گنبد نیز تماماً آئینه‌كاری شده است.

ضریح متبرك این مقبره در وسط گنبد‌خانه بر روی پایه‌ای 30 سانتیمتری از سنگ مرمر سبز قرار دارد و از جنس طلا و نقره است كه هنر مینا‌كاری تزئین شده و كتیبه‌های آن با خط ثلث و نستعلیق نوشته و در سال 1371 هجری شمسی ساخته و نصب شده است. در پایان كتیبه‌ای كه روی درب ضریح سابق مرقد مطهر موجود است، تاریخ سال 903 هجری حك شده و در پایان كتیبه داخل حرم كه به خط ثلث است نام شاه طهماسب صفوی و تاریخ 903 حك شده است و این بقعه در سال 1317 توسط میراث فرهنگی به ثبت آثار ملی به شماره 319 رسیده است.

گنبد این بنای مجلل كه از‌جمله آثار ارزشمند معماری مذهبی ایران است دارای 21 متر ارتفاع و 5/9 متر قطر است كه به شیوه دو پوش ساخته شده و فاصله بین پوش اول و دوم آن 7 متر است و بر روی پایه شانزده ضلعی با هشت پنجره است كه چهار پنجره آن دارای شیشه رنگی است، كاشی‌های فیروزه‌ای قسمت خارجی گنبد با نقوش هندسی و كتیبه‌هایی به خط ثلث و نستعلیق و كوفی بنایی تزیین شده است و علاوه بر جنبه تزیینی دارای نقش عایق برای حفاظت از برف و باران است كه در سال 1354 توسط سازمان ملی حفاظت آثار باستانی مرمت و تعمیر شده است.

ایوان زیبای غربی این آستان مقدس در سال 1227 هجری قمری با دستور فتحعلی شاه قاجار هنگام تعمیرات بنا اضافه شد كه ابعاد آن 7×20/8 متر است و كف و ازاره آن تا ارتفاع 80/1 متری در سال‌های اخیر با كاشی‌كاری پوشانده شده و پوشش سطح ایوان به وسیله گچ، سفید‌كاری و یزدی‌بندی در قسمت طاق به صورت رسمی‌بندی و آیینه‌كاری تزیین شده است. طاق ایوان به شكل جناغی ساخته شده و از پاكار قوس طاق، كتیبه‌ای به خط نستغلیق سفید بر روی 50 لوح و 450 قطعه كاشی لاجوردی وجود دارد كه مشتمل بر 25 بیت شعر از فتحعلی خان صبا است كه هر مصرع آن درون كادری مشخص نوشته شده و فواصل بین كادرها را با كاشی‌های زرد و سبز و طرح‌های گل و برگ پر كرده‌اند، بر روی آخرین كاشی از كاشی‌های مذكور كه از نوع كاشی خشتی زمان قاجاریه است، تاریخ تعمیر بنا به سال 1227 هجری قمری حك شده است.

هر چند كه بنای بقعه امامزاده جعفر(ع) در زمان شاه طهماسب صفوی ساخته شده و بعدها در زمان قاجاریه به دستور فتحعلی شاه قاجار تعمیر و ایوان اصلی آن در ضلع شرقی بقعه احداث شد و در دوران پهلوی تعمیر گنبد، آئینه‌كاری داخل حرم و دیگر تزئینات داخلی و خارجی آین آستان مقدس انجام شد، تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مساحت كل باقیمانده در زمان گذشته 300 متر مربع است و مساحت كل صحن و سرا به مساحت 7000 متر مربع بوده ولی پس از پیروزی انقلاب به زعامت مرجع عالی قدر اسلام امام خمینی‌(ره) و مقام معظم رهبری طرح توسعه آستان مقدس در غالب تهیه طرح جامع پیش‌بینی 60 هزار متر مربع طراحی شده كه در اطراف حرم مطهر احداث 11 رواق و یك ایوان قرینه و سه شبستان به نام‌های حسینیه شهدا، مصلی، تالار قرآن به مساحت 11 هزار متر مربع در فاز یك طرح جامع به تائید دفتر فنی سازمان اوقاف و امور خیریه رسیده است. همچنین، در شرق صحن درب ورودی با دو گلدسته به ارتفاع 22 متر با سر ‌درب كاشی‌كاری كه در پیشانی درب ورودی با كاشی نوشته است كه به بارگاه حضرت جعفربن موسی الكاظم‌(ع) مبدأ قیام 15خرداد 42 خوش آمدید و در دو طرف درب شمال ساختمان اداری به مساحت 300 متر مربع و طبقه دوم به مساحت 380 متر مربع سالن و مخزن كتابخانه آستان مبارك قرار گرفته و در قسمت جنوبی درب ورودی خدمات به زائران و طبقه دوم، زائر‌سرا احداث شده است.

********************************************************************
منابع : 1- دستخط آقایان مرحوم حاج شیخ عباس قمی، امام‌جمعه سابق پیشوا و مرحوم حاج شیخ احمد جنیدی امام‌جمعه سابق رودسر درباره شجره‌نامه امامزاده جعفربن موسی الكاظم‌(ع) و مرحوم آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی را به رشته تحریر در آوردند. كنزالانساب - صفحه 59 2- تذكر‌الایمه – مرحوم علامه مجلسی 3- كنز‌الانساب – صفحه 4 و ریاض الانساب – صفحه 158 4- بحر‌الانساب - صفحه 71 5- آشنایی با سلاله پاكان، امامزاده جعفربن موسی الكاظم‌(ع) – حسن اصلانی – صفحه 43 6- كنز‌الانساب صفخه 51 و بحر‌الانساب - صفحه 67 7- نسخه خطی تاریخ خوار و ورامین – ملا نعیمای طالقانی و نسخه خطی موقعیت امامزادگان ورامین – مرحوم استاد علیرضا طالقانی – صفحه 74 و بحر الانساب – صفحه 71 8- مطلع‌الشمس – محمد‌حسن خان صنیع‌الدوله – صفحه 1154 9- مجله هنر و مردم شماره 86- دكتر علاءالدین آذری 10- فهرست بناهای تاریخی و اماكن باستانی – نصرت‌الله مشكواتی – صفحه 275 11- بقاع متبركه استان تهران – محمد‌جعفر سروقدی – صفحه 176.


برگرفته از سایت زائرین


طبقه بندی: جعفر بن موسی الكاظم،
برچسب ها: جعفر بن موسی كاظم، جعفر بن موسی الكاظم، جعفربن موسی كاظم،
[ یکشنبه 9 آذر 1393 ] [ 04:22 ب.ظ ] [ تكاور فرهنگی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

جنگ نرم افسر و سرباز و تكاور می خواهد، رفقا بسم الله ...
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
معببر سایبری فندرسک
قالب بلاگفا حافظ پارس خودرو