تبلیغات
تكاور فرهنگی

تكاور فرهنگی
تهاجم فرهنگی، تكاور فرهنگی می خواهد، رفقا بسم الله 
قالب وبلاگ
.1- بخش اول: كلیات

 1-1- مقدمه

با توجه به گسترش روز افزون فن آوری های جدید، بر فعالان حوزه های فرهنگ، مذهب، مساجد، بسیج مستضعفین، كانون های دانشجویی و طلاب علوم دینی، واجب است تا صدای روح نواز اسلام و قرآن را هر چه بیشتر و بهتر در  در فضای مجازی طنین انداز كنند. از این رو می توان ابزار فرهنگی وبلاگنویسی را در فضای اینترنت جهت بستر گسترش هنجارهای اسلامی ایران، بكار گرفت. لذا انتظار می رود از همه دوستانی كه اندكی دقدقه خدمت به جامعه و دین و مذهب را دارند، دست از كار نكشیده و تمام همت خود را در جهت یادگیری این ابزار فوق العاده فرهنگی، بكارگیرند.

اینجانب سعی دارم با فراهم كردن جزوات آموزشی، تجربیات و آموخته های خود را به آسانی در اختیار كلیه علاقه مندان مذهبی فارسی زبان در سراسر جهان قرار دهم.

لازم به ذكر است اخلاقا تنها و تنها فعالان فرهنگی كه در بالا ذكر گردید مجاز به استفاده رایگان از این مجموعه آموزشی را دارند.

 


2-1- آشنایی با وبلاگ و وبلاگنویس

در واقع وبلاگ یك یا چندین صفحه اینترنتی است كه در آن فرد اقدان به نوشتن مطالب متوالی (روزانه یا چند روز در میان) در موضوعات متنوع می پردازند.

معمولا در وبلاگ افكار، عقاید، اشعار،خاطرات، سخنان ضبط شده، آهنگ و موسیقی، فیلم و انواع نماهنگ و... خود را بری مطالعه و مشاهده عموم قرار می دهند. از آنجایی كه وبلاگ در اینترنت نشر می یابد می توان آنرا یك نشریه یا رسانه دیداری-شنیداری اینترنتی شخصی هم اطلاق كرد. هم اكنون صدها میلیون نفر از مردم سراسر دنیا از تمام سطوح اجتماعی و از تمامی قشرها به وبلاگ نویسی روی آورده اند و نوشته های خود را در معرض دید عموم مراجعان از اقصی نقاط جهان در دهكده جهانی گذاشته اند .پر واضح است به كسی كه در فضای مجازی وبلاگ دارد و مطالبی را در آن قرار می دهد وبلاگنویس می گویند.

3-1- تاریخچه ی مختصری پیرامون وبلاگ

گرچه وبلاگنویسی در دنیا قبل از سال دو هزار میلادی بوجود آمد اما انفجار وبلاگنویسی با ورود به قرن بیست و یكم اتفاق افتاد. در ایران همین موضوع بر می گردد به بیست و سوم خرداد 1381 كه اولین سرویس اریه دهنده ی وبلاگ یعنی سایت پرشین بلاگ ( persianblog.ir) آغاز به كار كرد. (البته آن زمان پرشین دات كام بود كه متاسفانه در سال 1386 این دامنه به سرقت رفت و هم اكنون این سایت با دامنه ی دات ی آر مشغول فعالیت است) و این پدیده در مدت كوتاهی توانست به سرعت در ایران رشد كند تا هم اكنون كه تعداد وبلاگ نویسان ایرانی از مرز میلیون گذشته است و روز به روز در حال افزیش است.

4-1- هزینه وبلاگنویسی

از آنجا كه سرویسهای تحت وب تقریبا همه امكانات مورد نیاز جهت وبلاگنویسی را بصورت رایگان در اختیار شما می گذارند شما هیچ پولی برای وبلاگنویسی نمی پردازید مگر هزینه ی كه برای اتصال به اینترنت لازم است! البته ذكر این مطلب ضروری است كه بیشتر سرویسهای وب برای تأمین هزینه های خود اقدام به درج آگهی در وبلاگ شما ـ بدون اجاره از شما ـ می كنند.

5-1- وبلاگنویسی را از كجا باید شروع كرد؟

جهت آغاز فعالیت وبلاگنویسی و داشتن یك وبلاگ در گستره ای به وسعت جهان، باید به یكی از سایت هایی كه امكان ساخت وبلاگ شخصی به شما می دهند مراجعه كرده و وبلاگ خود را ایجاد كنید.

معمولا شما پس از مراجعه به سایت های ارائه دهنده خدمات وبلاگنویسی، ابتدا باید در قسمت ثبت نام این سایت ها مراجعه نموده و فرم لازم را تكمیل نمایید. بلافاصله پس از ثبت نام اینترنتی(بدون نیاز به هیچگونه مدرك شناسایی!)، پیوند تكمیل ثبت نام جهت تأیید صحت اطلاعات شما به آدرس ایمیلتان ارسال می گردد. لازم به ذكر است یك نام كاربری و یك رمز عبور نیز در فرایند ثبت نام به سایت اعلام خواهید كرد كه آنها را جهت ورود به قسمت مدیریت وبلاگ و ارسال مطلب نیاز دارید.

برای فارسی زبانان سرویسهای زیادی وجود دارند كه به ارایه رایگان وبلاگ اقدام می كنند كه هركدام نقاط ضعف و قوتی دارند. در پایین چند مورد از این سایتها را معرفی می كنم.

  • پرشین بلاگ persianblog.ir : این سایت اولین وبسایت وبلاگ دهنده در ایران است كه كاملا به زبان فارسی است و امكانات بسیار خوبی دارد.
  • بلاگفا blogfa.com : یكی از پرطرفدارترین سرویس های وبلاگ ایرانی به زبان فارسی است.
  • میهن بلاگ: http://mihanblog.com  یكی دیگر از پرطرفدارترین سرویس های وبلاگ ایرانی به زبان فارسی است.
  • بلاگ اسكای blogsky.com : یك سرویس ایرانی وبلاگ كه خدمات خود را به فارسی اریه می دهد و از سرعت و کیفیت خوبی برخوردار است

توجه: اینجانب با توجه به تجربه شخصی و كار با انواع سایت های میزبان خدمات وبلاگنویسی، كار با سایت میهن بلاگ را به شما همسنگر عزیز پیشنهاد داده و كلیه مثال های لازم را از سایت میهن بلاگ ارائه خواهم نمود.

مثال 1: شمای كلی صفحه اصلی سایت میهن بلاگ

 

6-1- واژه شناسی وبلاگ

وبلاگ فضایی برروی اینترنت است که در آن تازه ترین نوشته ها در بالای صفحه قرار می گیرد.

این واژه ترکیبی از واژه های web و log است که امروز مردم آن را به صورت خلاصه تر یعنی بلاگ (blog) تلفظ می کنند. به فردی هم که وبلاگ می نویسد بلاگر (Blogger) می گویند.

 7-1- انواع وبلاگ ها

تقسیم بندی های متفاوتی برای وبلاگ ها وجود دارد:

1- گروهی به بیان افکار و دیدگاه های شخصی نویسنده، صرفا از طریق نگارش و تایپ مطلب می پردازند كه به این دسته از وبلاگها «وبلاگ متنی» می گویند.

مثال2: جهت مشاهده وبلاگ متنی به وبلاگ «سمت خدا» با محتوای نماز و نیایش مراجعه نمایید.

http://camtekhoda.mihanblog.com

2- تعدادی دیگر از وبلاگ ها مطالب خود را در قالب عكس و تصاویر به بازدید كننده انتقال می دهند كه به این دسته از وبلاگ ها «وبلاگ تصویری یا فتوبلاگ (photoblog) می گویند.

مثال3: جهت مشاهده وبلاگ مصور به وبلاگ «فتوبلاگ قرآنی» با محتوای قرآن و عترت مراجعه نمایید.

http://quran-photoblog.blogfa.com

3- تعدادی از وبلاگ ها مطالب خود را در قالب تصاویر ویدئویی و نماهنگ به بازدید كننده انتقال می دهند كه به این دسته از وبلاگ ها «وبلاگ ویدیویی یا ویدئوكست یا ودكست (videoblog) می گویند.

مثال4: جهت مشاهده وبلاگ ویدئویی به وبلاگ «تا آسمان» با محتوای قرآن و عترت مراجعه نمایید.

http://taaceman.mihanblog.com

4- تعدادی دیگر از وبلاگ ها مطالب خود را در قالب انتشار صوت، آهنگ، كلیپ های صوتی به بازدید كننده انتقال می دهند كه به این دسته از وبلاگ ها «وبلاگ صوتی یا پادكست(Aadioblog). « می گویند.

مثال5: جهت مشاهده وبلاگ صوتی به وبلاگ «صدای قرآن» با محتوای قرآن و عترت مراجعه نمایید.

http://quranseda.mihanblog.com


8-1- تفاوت وبلاگ و روزنامه کاغذی

با توجه به شباهت كلی وبلاگ و انواع روزنامه های كاغذی یا روزنامه دیواری، جهت تقریب به ذهن و آشنایی هر چه بیشتر با وبلاگ به مقایسه این دو رسانه می پردازیم.

۱- وبلاگ ها به جای اخبار جاری و رسمی بیشتر به مخاطبان خود در باره اخبار غیررسمی، خاص و حاشیه ای اطلاع می دهند.
۲- نسل جوان امروز روزنامه خوان نیست و به کامپیوتر بیشتر عادت کرده است.

۳- امکان دسترسی به مطالب گذشته (آرشیو) خیلی راحت تر از روزنامه های کاغذی است.

۴- امکان دسترسی به اطلاعات اضافه مرتبط (با توجه به لینگ های موجود) خیلی راحت تر است.

۵- امکان استفاده از صدا، تصویر و فیلم هم در آن وجود دارد.
۶- امکان ذخیره مطالب مورد نظر راحت تر است.

۷- امکان ارسال نظرات یا مطالب مورد نظر توسط ایمیل بسیار راحت تر است.

۸- محدودیت جا وجود ندارد.

۹- هزینه های کمرشکن تهیه دفتر، تجهیزات، کاغذ، چاپ، توزیع و... را ندارد.

۱۰- وبلاگ ها می توانند هر لحظه اطلاعات خود را تکمیل کنند، اما روزنامه های کاغذی در بند زمان هستند و مجبورند تا شماره یا چاپ بعدی صبر کنند.


طبقه بندی: آموزش وبلاگنویسی،
[ چهارشنبه 23 مرداد 1392 ] [ 04:04 ب.ظ ] [ تكاور فرهنگی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

جنگ نرم افسر و سرباز و تكاور می خواهد، رفقا بسم الله ...
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
معببر سایبری فندرسک
قالب بلاگفا حافظ پارس خودرو